Friday, February 03, 2023
12.0°F

Web Exclusive: Libby-Flathead Dual Varsity and JV Results

| May 19, 2009 12:00 AM

Following are all results from Libby-Flathead track dual on Friday as submitted by coach Ed Tabis:

Friday at Libby

VARSITY BOYS

TEAM SCORING - Flathead 98; Libby 46.

100 METER DASH — 1. Ian Damon, Flathead, 11.46; 2. George Sherwood, Flathead, 11.81; 3. Andreas Pojasnikovs, Libby, 12.14.

200 METER DASH — 1. George Sherwood, Flathead, 23.78; 2. Seth Wright, Libby, 24.01; 3. Dean Willey, Libby, 24.58.

400 METER DASH — 1. Andrew Edsall, Flathead, 53.43; 2. Kody Berget, Libby, 54.36; 3. M Managhan, Flathead, 56.38.

800 METER RUN — 1. Scott Harlow, Libby, 2:17.98; 2. Will Jeffries, Flathead, 2:18.24; 3. Jeremiah Gaiser, Flathead, 2:24.11.

1600 METER RUN — 1. Jesse Bennett, Flathead, 4:36.13; 2. Leif Castren, Flathead, 4:39.84; 3. Dylan Berget, Libby, 5:17.49.

3200 METER RUN — 1. H Schutt, Flathead, 10:20.20; 2. Erik Patyk, Flathead, 10:38.21; 3. Andy Wilson, Flathead, 11:00.043.

110M HURDLES — 1. Duncan Aylor, Flathead, 15.66; 2. Casey Bardwell, Flathead, 17.25; 3. Kody Berget, Libby, 17.27.

300M HURDLES — 1. Duncan Aylor, Flathead, 40.95; 2. Casey Bardwell, Flathead, 43.99.

400 METER RELAY — 1. Flathead, 44.59; 2. Libby, 46.18.

1600 METER RELAY — 1. Flathead, 3:33.74.

SHOT PUT — 1. Connor Thomas, Flathead, 45-7.50; 2. Joel Fuller, Libby, 42-2; 3. Ian Kirchoff, Flathead, 41-8.

DISCUS — 1. Seth Wright, Libby, 148-4; 2. Paul Streich, Flathead, 129-10; 3. Tyler Thomas, Flathead, 123-4.

JAVELIN — 1. Joel Fuller, Libby, 168-5; 2. loucas Scholer, Flathead, 152-11; 3. Kelly. May, Libby, 151-4.

LONG JUMP — 1. Seth Wright, Libby, 20-5; 2. Chase Jordt, Flathead, 18-10.25; 3. Bryant Eickert, Flathead, 18-9.

TRIPLE JUMP — 1. Seth Wright, Libby, 41-2.75; 2. Bryant Eickert, Flathead, 38-4.50; 3. Sean Lundin, Libby, 36-4.25.

HIGH JUMP — 1. Seth Wright, Libby, 6-3; 2. Travis Andrus, Flathead, 5-10; 3. Reese Jensen, Libby, 5-4.

POLE VAULT — 1. Bob Schreiner, Flathead, 12-0; 2. Dominic Eickert, Flathead, 11-0.01; 3. Josh Turner, Flathead, 11-0.

VARSITY GIRLS

TEAM SCORING - Flathead 100; Libby 41.

100 METER DASH — 1. Tess Brenneman, Flathead, 13.15; 2. Kaila. Forster, Libby, 13.77; 3. Megan Klingensmith, Flathead, 13.92.

200 METER DASH — 1. Anna Hilderman, Flathead, 29.54; 2. Cheyenne Cook, Flathead, 31.15; 3. Joy Turner, Flathead, 33.19.

400 METER DASH — 1. Heidi Windauer, Flathead, 1:02.63; 2. Brittany Earnest, Flathead, 1:04.68; 3. Megan Klingensmith, Flathead, 1:05.38.

800 METER RUN — 1. Hilary Heskett, Flathead, 2:29.58; 2. M Gardner, Flathead, 2:35.74; 3. Kathleen Barth, Flathead, 2:45.56.

1600 METER RUN — 1. Paige Bouma, Flathead, 5:41.38; 2. Rose Bryne, Flathead, 5:54.71.

3200 METER RUN — 1. Sierra Maxwell, Flathead, 12:13.85; 2. Bailey Hughes, Flathead, 12:15.10.

100M HURDLES — 1. Anne Cronk, Flathead, 17.45; 2. Devon Hoyer, Libby, 17.77.

300M Hurdles — 1. Katelyn Butts, Flathead, 50.00; 2. Kaila Forster, Libby, 50.19; 3. Ariel Johnson, Flathead, 57.49.

400 METER RELAY — 1. Flathead, 52.75; 2. Libby, 53.90.

1600 METER RELAY — 1. Flathead, 4:29.58.

SHOT PUT — 1. Erin Baker, Libby, 31-6; 2. Kelsey Davis, Flathead, 31-1; 3. Anika Thorderson, Flathead, 29-5.25.

DISCUS — 1. Stephany Kluver, Libby, 110-8; 2. Britta Thorderson, Flathead, 101-0; 3. Erin Baker, Libby, 97-1.

JAVELIN — 1. Stephany Kluver, Libby, 112-5; 2. Ariel Johnson, Flathead, 102-9; 3. Rachael Sweedman, Libby, 102-7.

LONG JUMP — 1. Tess Brenneman, Flathead, 16-0; 2. Rachael Sweedman, Libby, 14-2.25; 3. Daniella Rottier, Flathead, 13-9.

TRIPLE JUMP — 1. Rachael Sweedman, Libby, 32-1.50; 2. Kaila Forster, Libby, 31-7; 3. Sarah Aylor, Flathead, 31-3.25.

HIGH JUMP — 1. Tess Brenneman, Flathead, 5-0; 2. Devon Hoyer, Libby, 4-10; 3. Corey Willis, Libby, 4-8.

POLE VAULT — 1. Ashley Hightower, Flathead, 7-0; 2. Joy Turner, Flathead, 6-0.

JV BOYS

TEAM SCORING - Flathead JV 99; Libby JV 37.

100 METER DASH — 1. Keaton Jordt, Flathead JV, 12.17; 2. Cody Grosswiler, Flathead JV, 12.30; 3. Loucas Schoeler, Flathead JV, 12.44.

200 METER DASH — 1. Loucas Schoeler, Flathead JV, 25.05; 2. Corey Chapman, Libby JV, 25.45; 3. Justin Windom, Flathead JV, 25.51.

400 METER DASH — 1. Justin Windom, Flathead JV, 57.45; 2. Hunter Madich, Flathead JV, 58.03; 3. Kyle. Sweedman, Libby JV, 59.52.

800 METER RUN — 1. Garrett Craig, Libby JV, 2:24.53; 2. Frank Burkett, Libby JV, 2:35.27; 3. Jacob Thomas, Libby JV, 2:35.99.

1600 METER RUN — 1. Zeke Carlson, Libby JV, 5:21.39; 2. Jeremiah Gaiser, Flathead JV, 5:21.85; 3. Jacob Thomas, Libby JV, 5:31.28.

110M HURDLES — 1. Michael Donohue, Flathead JV, 18.12; 2. Derek Balcom, Flathead JV, 18.58; 3. Christoper Cronk, Flathead JV, 21.45.

300M HURDLES — 1. Michael Donohue, Flathead JV, 44.74; 2. Derek Balcom, Flathead JV, 49.25; 3. Christoper Cronk, Flathead JV, 54.67.

400 METER RELAY — 1. Flathead JV (A), 46.84; 2. Libby JV, 48.36; 3. Flathead JV (B), 48.43.

1600 METER RELAY — 1. Flathead JV, 3:39.15.

SHOT PUT — 1. Garret Mack, Flathead JV, 41-9.50; 2. Loucas Schoeler, Flathead JV, 41-4; 3. Zachary Dedekind, Flathead JV, 34-6.75.

DISCUS — 1. Trevor Beamen, Flathead JV, 113-11; 2. Levi Newbauer, Libby JV, 111-5; 3. Rudy Evans, Flathead JV, 110-8.

JAVELIN — 1. Nick Longtin, Flathead JV, 135-1; 2. Dean Willey, Libby JV, 125-7; 3. Jake Matelich, Flathead JV, 120-8.

LONG JUMP — 1. Mike Van Aarendonk, Flathead JV, 17-7.25; 2. Corey Chapman, Libby JV, 17-5.25; 3. Sam Bolster, Flathead JV, 17-4.50.

TRIPLE JUMP — 1. Christoper Cronk, Flathead JV, 32-6.50; 2. Caleb Kvamme, Flathead JV, 31-5.25; 3. Connor Eaton, Flathead JV, 31-2.50.

HIGH JUMP — 1. Erik Patyk, Flathead JV, 5-4; 2. Keaton Jordt, Flathead JV, 5-2; 3. Will Jeffries, Flathead JV, 5-0.

POLE VAULT — 1. Will Lott, Libby JV, 8-0.01; 2T. Dylan Berget, Libby JV, 8-0; T. Corey, Chapman, Libby JV, 8-0.

JV GIRLS

TEAM SCORING - Flathead JV 93; Libby JV 18.

100 METER DASH — 1. Anna Hilderman, Flathead JV, 14.76; 2. Cheyenne Cook, Flathead JV, 14.94; 3. Sara Friedrich, Flathead JV, 15.78.

200 METER DASH — 1. Natalie Griffin, Flathead JV, 35.33.

800 METER RUN — 1. Adriana Saunderson, Flathead JV, 2:48.98; 2. Esther Willows, Flathead JV, 2:56.66; 3. Susanna Chmielewski, Flathead JV, 3:00.16.

1600 METER RUN — 1. Linzi Reiersgard, Flathead JV, 6:44.47; 2. C. Brown, Flathead JV, 7:07.29.

100M HURDLES — 1. Ilene Terry, Flathead JV, 19.25; 2. Carina Katon, Flathead JV, 19.40; 3. Ariel Johnson, Flathead JV, 20.28.

300M Hurdles — 1. Jessica Buck, Flathead JV, 52.16; 2. Carina Katon, Flathead JV, 59.36.

400 METER RELAY — 1. Flathead JV, 57.49; 2. Libby JV, 58.24.

1600 METER RELAY — 1. Flathead JV, 4:49.75.

SHOT PUT — 1. Trisha Murray, Libby JV, 23-0; 2. Morgan Shaeffer, Flathead JV, 21-6; 3. Kayla Harding, Flathead JV, 20-11.

DISCUS — 1. Katie Emery, Libby JV, 90-5; 2. Cera Lau, Flathead JV, 68-10; 3. Ariel Johnson, Flathead JV, 62-8.

JAVELIN — 1. Kasidy Zimmerman, Flathead JV, 79-11; 2. Tristan Crosswhite, Flathead JV, 76-11; 3. Nelli Rehbein, Flathead JV, 72-10.

LONG JUMP — 1. Megan Klingensmith, Flathead JV, 13-5.50; 2. Ilene Terry, Flathead JV, 13-3.50; 3. Tristan Crosswhite, Flathead JV, 12-10.75.

TRIPLE JUMP — 1. Corey Willis, Libby JV, 30-6.25; 2. Sara Friedrich, Flathead JV, 24-3.

HIGH JUMP — 1. Rose Byrne, Flathead JV, 4-4.01; 2. Jenny Johnson, Libby JV, 4-4; 3. Kasidy Zimmerman, Flathead JV, 4-2.

LIBBY RESULTS

BOYS

100 YARD DASH – Edgars Pojasnikors, 12.14; Kody Berget, 12.27; Dean Willey, 12.19; Joey Emery, 14.76; Robin Kyes, 13.1; Phillip Nelson, 12.84; S. Zimmerman, 15.06.

200 YARD DASH – Edgars Pojasnikors, 26.28; Seth Wright, 24.01; Corey Chapman, 25.45; Dean Willey, 24.58; Seth Hughes, 27.15; Robin Kyes, 26.69.

400 YARD DASH – Kyle Sweedman, 59.52; Kody Berget, 54.36.

800 YARD RUN – Scott Harlow, 2:17.98; Garrett Craig, 2:24.53; Frank Burkett, 2:35.27; Jacob Thomas, 2:35.99.

1600 YARD RUN – Will Lott, 5:19.51; Dylan Berget, 5:17.49; Frank Burkett, 5:45.00; Zeke Carlson, 5:21.39; Jacob Thomas, 5:31.28.

3200 YARD RUN – Will Lott, 11:49.79; Dylan Berget, 11:33.02.

110 HURDLES – Kody Berget, 17.27.

400 RELAY – Joel Fuller, Edgars Pojasnikors, Kody Berget, Dean Willey, 46.18; Sean Lundin, Corey Chapman, Tyler Troy, Phillip Nelson, 48.36.

1600 RELAY – Scott Harlow, Kody Berget, Kelly May, Tyler Troy, 3:40.53.

LONG JUMP – Scott Harlow, 18-5; Seth Wright, 20-5; Kyle Sweedman, 15-8; Corey Chapman, 17-5.25; Tyler Troy, 17-4.25; Dean Willey, 17-8.

TRIPLE JUMP – Seth Wright, 41-2.75; Sean Lundin, 36-4.25.

HIGH JUMP – Seth Wright, 6-3.

JAVELIN – Joel Fuller, 168-5; Edgars Pojasnikors, 98-8; Jeramiah Larson, 64-2; Sean Lundin, 109-7; Levi Neubauer, 88-5; Kyle Sweedman, 115-7; Garrett Craig, 104-3; Kelly May, 151-4; Dean Willey, 125-7; Joey Emery, 81-1; Seth Hughes, 102-1; Robin Kyes, 87-6; S. Zimmerman, 84-2.

SHOT PUT – Joel Fuller, 42-2; Jeramiah Larson, 27-3.5; Sean Lundin, 31-5; Levi Neubauer, 31-2; Joey Emery, 32-5.5; Seth Hughes, 31-8.25; Robin Kyes, 32-4.5; S. Zimmerman, 34-8.75.

DISCUS – Seth Wright, 148-4; Sean Lundin, 84-0; Levi Neubauer, 111-5; Garrett Craig, 105-9; Joey Emery, 79-1; Seth Hughes, 85-5; S. Zimmerman, 87-10.

POLE VAULT – Corey Chapman, 8-0; Will Lott, 8-0; Dean Willey, 8-0; Tate Wilson, 7-6.

GIRLS

100 YARD DASH – Kaila Forster, 13.77; Courtney Nicklay, 17.81.

200 YARD DASH – Chancey Ague, 33.39.

400 YARD DASH – None.

800 YARD RUN – Jenny Johnson, 2:53.71.

1600 YARD RUN – None

3200 YARD RUN – None

100 HURDLES – Devon Hoyer, 17.77; Kaila Forster, 18.1.

300 HURDLES – Kaila Forster, 50.19.

400 RELAY – Devon Hoyer, Stephany Kluver, Rachael Sweedman, Kaila Forster, 53.9.

LONG JUMP – Devon Hoyer, 13-1.25; Stephany Kluver, 13-1.25; Rachael Sweedman, 14-2.25; Corey Willis, 12-1.5; Chancey Ague, 12-2; Jenny Johnson, 12-7.75; Trisha Murray, 10-3.75.

TRIPLE JUMP – Rachael Sweedman, 32-1.5; Kaila Forster, 31-7; Corey Willis, 30-6.25.

HIGH JUMP – Devon Hoyer, 4-10; Corey Willis, 4-8; Chancy Ague, 4-6; Jenny Johnson, 4-4.

JAVELIN – Stephany Kluver, 112-5; Rachael Sweedman, 102-7; Erin Baker, 98-4; Katie Emery, 68-5; Courtney Nicklay, 65-10; Paige Ward, 69-0; Chancey Ague, 72-4; Trisha Murray, 63-1.

SHOT PUT – Erin Baker, 31-6; Katie Emery, 27-0; Trisha Murray, 23-0.

DISCUS – Stephany Kluver, 110-8; Erin Baker, 97-1; Katie Emery, 90-5.