Loggers place, set new records at state

Print Article

The Libby High School track and field team didn’t have a lot of high placers at the State Class A Track Meet last weekend, but there was still a lot accomplished by the Loggers.

Sophomore Jay Beagle pulled up third in the 400 meter dash with a new personal record of 49.97 seconds. He also had a personal best in the 100 meter dash with 11.15 seconds.

Libby Head Coach Jim May said by email that this was the first time Beagle has broken 50 seconds in the 400. It is also the third fastest 400 meter dash time in Libby High School history.

Beagle’s 200 meter dash time also put him seventh in school history, beating his previous placing in the school records, where he was at tenth place with 11.41 seconds.

Seniors Bella Hollingsworth and Emma Gruber were hundredths of a second apart as they placed in the 100 meter hurdles, Hollingsworth with 16.77 seconds for sixth place and Gruber with 16.47 seconds for fourth place.

“These two girls have been training together and competing next to each other for four years, so it was a fitting end to their careers,” May said.

Gruber also placed fifth in the 300 meter hurdles with 49.06 seconds, a season record for Gruber.

Junior Keith Johnson had his first state medal, placing sixth in the high jump with a 5-foot, 10-inch jump. Johnson followed on Saturday with a 41-foot, 6.25-inch triple jump, taking sixth place and setting a new personal record.

May said the Loggers had a lot of excellent performances.

Junior John Cheroske had a personal best in the 800 meter run with 2:02.86.

In the 400 meter dash, sophomore Olivia Gilliam-Smith placed ninth and had a personal record of 1:02.59.

Senior Zoie Spady set a new personal record in the shot put with a 34-foot, 2.5-inch throw.

State Class A

Track Meet

May 23 through May 25

Boys

1. Laurel 81, 1. Beaverhead County 81, 3. Custer County 47, 4. Sidney 38, 5. Fergus 34.5, 6. Frenchtown 34, 6. Whitefish 34, 8. Columbia Falls 31, 9. Hamilton 25, 10. Butte Central Catholic 21, 11. Hardin 20, 12. Park 19, 13. Corvallis 14, 14. Dawson County 11, 15. Billings Central Cat... 10.5, 16. Ronan 8, 17. Libby 7.5.

100m dash: 1. Keith Vanderlaan (Custer County) 10.89a (SR); 2. Drew Morgan (Columbia Falls) 11.06a (PR); 3. Ethan Renner (Laurel) 11.07a (PR); 4. Evan Major (Belgrade) 11.11a (PR); 5. Preston Branstetter (Laurel) 11.13a (PR); 6. Daniel Henjum (Columbia Falls) 11.15a (PR); 7. Jay Beagle (Libby) 11.15a (PR).

200m dash: 1. Jack Waddell (Park) 22.46a (PR); 2. Keith Vanderlaan (Custer County) 22.47a (SR); 3. Hunter Bear Cloud (Hardin) 22.48a; 4. Drew Morgan (Columbia Falls) 22.67a; 5. Ethan Renner (Laurel) 22.73a; 6. Beau Dantic (Laurel) 22.85a; 7. Jay Beagle (Libby) 22.96a.

400m dash: 1. Dylan Cervelli (Beaverhead County) 49.21a (PR); 2. Jack Waddell (Park) 49.74a (PR); 3. Jay Beagle (Libby) 49.97a (PR).

800m run: 1. Levi Taylor (Laurel) 1:57.22a (PR); 2. Tyler Schmautz (Frenchtown) 1:57.22a; 3. Tanner Trafton (Fergus) 1:57.91a (PR); 4. James Normandeau (Ronan) 1:58.54a; 5. Taggert Devaney (Laurel) 1:58.77a (PR); 6. Justin Burd (Browning) 1:59.26a (PR); 7. Quin Stewart (Polson) 2:01.34a; 8. Cole Henry (Corvallis) 2:02.49a (PR); 9. John Cheroske (Libby) 2:02.86a (PR).

Javelin - 800g: 1. Michael Graves (Hamilton) 184-11; 2. Cooper Hoffman (Beaverhead County) 172-00; 3. Drew Morgan (Columbia Falls) 166-09; 4. Cade Holter (Butte Central Catholic) 166-08; 5. Quest Savery (Custer County) 163-09.

Also for Libby: 19. Jay Beagle 127-03;

High jump: 1. Alfred Peterson (Beaverhead County) 6-06; 2. Michael Haverfield (Beaverhead County) 6-04; 3. Jaden Graham (Fergus) 6-04 (PR); 3. Jess Bellows (Custer County) 6-04 (SR); 5. Logan Phipps (Dawson County) 6-00; 6. Keith Johnson (Libby) 5-10.

Pole vault: 1. Wyatt Heringer (Sidney) 14-00; 2. Christian Dean (Sidney) 13-06; 3. Kyzer Bair (Beaverhead County) 13-06 (PR); 4. Logan Phipps (Dawson County) 13-06; 5. Jack Eisenbarth (Whitefish) 13-06.

Also for Libby: 16. Ethan Beck 11-06.

Triple jump: 1. Zane Johnson (Beaverhead County) 44-11; 2. Steven Ray (Custer County) 43-02; 3. Hunter Bear Cloud (Hardin) 42-10 (PR); 4. Sam Menicke (Whitefish) 42-08.75 (PR); 5. Logan Lewis (Corvallis) 42-08 (SR); 6. Keith Johnson (Libby) 41-06.25 (PR).

Also for Libby: 21. David Patterson 38-00.25.

Girls

1. Whitefish 82, 2. Beaverhead County 62, 3. Corvallis 53, 4. Fergus 38, 5. Hamilton 35, 6. Columbia Falls 27, 7. Polson 26, 7. Dawson County 26, 7. Havre 26, 10. Frenchtown 24, 11. Laurel 22, 12. Belgrade 19, 13. Sidney 18, 13. Billings Central 18, 15. Stevensville 11, 15. Butte Central Catholic 11, 15. Hardin 11, 18. Libby 7.

400m dash: 1. Mikenna Ells (Whitefish) 57.47a (PR); 2. Lauren Schulz (Whitefish) 59.49a (SR); 3. Faith Rebich (Frenchtown) 59.7a; 4. Madalen Shipman (Beaverhead County) 59.94a (PR); 5. Ashton Lewis (Stevensville) 1:00.41a; 6. Loy Waid (Havre) 1:00.44a (PR); 7. Josie Windauer (Columbia Falls) 1:00.6a; 8. Kellan Wahl (Billings Central) 1:00.62a (PR); 9. Olivia Gilliam-Smith (Libby) 1:02.59a (PR).

100m hurdles - 33”: 1. Ainsley Shipman (Beaverhead County) 15.98a (PR); 2. Ashley Brand (Fergus) 16.19a (PR); 3. Maureen Jessop (Corvallis) 16.31a (PR); 4. Emma Gruber (Libby) 16.47a (SR); 5. Natasha Abramchuk (Whitefish) 16.75a (PR); 6. Isabella Hollingsworth (Libby) 16.77a (PR).

300m hurdles - 30”: 1. Ainsley Shipman (Beaverhead County) 46.92a (PR); 2. Sadie Filius (Havre) 48.45a (PR); 3. Kennedy Grove (Whitefish) 48.72a (PR); 4. Kailee McCready (Corvallis) 48.82a; 5. Emma Gruber (Libby) 49.06a (SR).

4x100m relay: 1. Relay Team (Whitefish) 49.72a; 2. Relay Team (Havre) 49.86a; 3. Relay Team (Beaverhead County) 50a; 4. Relay Team (Corvallis) 50.52a; 5. Relay Team (Belgrade) 51.46a; 6. Relay Team (Ronan) 51.87a; 7. Relay Team (Sidney) 51.93a; 8. Relay Team (Dawson County) 51.95a; 9. (Libby) Madison Caruthers, Olivia Gilliam-Smith, Isabella Hollingsworth and Emma Gruber 52.25a.

Shot Put - 4kg: 1. Anna Zimmer (Fergus) 41-01.75; 2. Kylie Zimmer (Fergus) 41-00.25; 3. Angellica Street (Columbia Falls) 37-07; 4. Denali Smith (Corvallis) 37-04 (SR); 5. Katelyn Dickemore (Hamilton) 36-04.

Also for Libby: 12. Zoie Spady (Libby) 34-02.5 (PR).

Pole vault: 1. Katie Berglund (Sidney) 11-06; 2. Emily Sullivan (Belgrade) 10-06; 3. Cynthia Smith (Belgrade) 10-06; 4. Emily Gunlikson (Whitefish) 10-00; 5. Tiana Carney (Dawson County) 10-00.

Also for Libby: 17. Isabella Hollingsworth (Libby) 8-00.

Long jump: 1. Lindsay McGree (Butte Central Catholic) 17-10.5 (PR); 2. Ashton Lewis (Stevensville) 17-05.25 (PR); 3. Gracey Willis (Laurel) 17-02.25 (PR); 4. Mikaela Ducharme (Polson) 17-00.5; 5. Madeline Robison (Columbia Falls) 16-09; 6. Erin Wilde (Whitefish) 16-07.5; 7. Taylor Noble (Laurel) 16-07 (SR); 8. Olivia Gilliam-Smith (Libby) 16-06.

Print Article

Read More Sports

Mixed bag for Libby Loggers

June 18, 2019 at 5:00 am | Western News The Libby Loggers American Legion baseball teams had a mixed bag of results when they played Glacier. The Loggers traveled to Glacier last Monday, claiming a 7-6 victory over the Twins B team. But T...

Comments

Read More

Dinner on the Diamond serves up community spirit

June 11, 2019 at 8:17 pm | Western News After buying close to 200 tickets for this year’s Dinner on the Diamond, the local community raised around $12,500 for the Libby Loggers American Legion Baseball team Friday. Logger Head Coach Kelly...

Comments

Read More

CVGC Memorial

June 11, 2019 at 8:16 pm | Western News The Cabinet View Golf Club Memorial tournament took place June 1 and 2 this year. Mike and Mark Managhan had first gross in the first flight with 127. First net went to Wayne Haines and Gary Peck wi...

Comments

Read More

Cabinet View Women’s Golf for May 29 and June 5

June 11, 2019 at 8:16 pm | Western News The Cabinet View Women’s Golf League had a fun round playing guess your net score on May 29. Donna Havens won in the B group and Pat Neils won in the A group. The low net winner for group A was Ann...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 293-4124
311 California Ave.
Libby, MT 59923

©2019 The Western News Terms of Use Privacy Policy
X
X